Na czym polega praca kontraktowa i jakie są jej wady i zalety?

Dzisiaj kilka słów do naszych przyszłych ( 🙂 ) kontraktorów. Dlaczego warto pracować na podstawie kontraktów zamiast ciągłej umowy w jednej firmie?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie co rozumiemy jako kontrakt… Jest to typ umowy zawierany w związku z konkretnym projektem u Klienta, nie jako permanentna praca na bliżej nieokreślonych projektach.

Czy są jakieś zagrożenia wynikające z kontraktów

Głównym zagrożeniem wynikającym z kontraktu jest fakt, że ma on jasno określony początek i koniec (nie jest to praca na stałe u danego pracodawcy, po zakończeniu projektu może okazać się, że wymagane będzie znalezienie nowego projektu u innego pracodawcy).

Zagrożenia tego oczywiście wielu potencjalnych kontraktorów mocno się obawia, ale czy słusznie? Warto pamiętać, że w obecnej sytuacji na rynku pracy kontraktor nie będzie miał problemu ze znalezieniem nowego projektu .

Zalety kontraktów

A jakie są kluczowe zalety związane z kontraktami projektowymi? Kluczowym wydaje się możliwość pozyskania wielu nowych doświadczeń na zróżnicowanych projektach. Po zakończeniu jednego kandydat może wykorzystać doświadczenia i otrzymać pracę na zupełnie innym projekcie.

Inną kwestią jest większa elastyczność w zakresie wyboru projektów, niż w przypadku stałej pracy u jednego pracodawcy. Z reguły też praca kontraktowa realizowana jest za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm, które szybko pomogą znaleźć nowe zatrudnienie.

Podsumowując…

… wszystko na pewno zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań kandydata, ale na pewno należy wziąć pod uwagę kontrakt jako ciekawą i mocno rozwojową formę zatrudnienia.