Dlaczego warto wynająć zespół ICT? Czyli parę słów o contractingu…

Niezależnie czy realizowałeś wiele projektów ICT wewnątrz firmy czy to wyzwanie dopiero przed Tobą – kluczowe pytanie jakie zadawałeś sobie lub powinieneś zadać teraz dotyczy formy realizacji projektu… Większość firm twierdzi, że nie stać ich na wewnętrzną realizację i dlatego współpracują z zewnętrznymi firmami, które dostarczają im system informatyczny.

Takie rozwiązanie ma wiele plusów (pisaliśmy o nich w poprzednim artykule), ale również wiąże się z zagrożeniami. Dzisiaj chcielibyśmy się skupić na wdrożeniach opartych o contracting, czyli wynajęciu zespołu na czas realizacji projektu.

Czym de facto jest contracting?

Contracting najłatwiej zdefiniować jako wynajęcie potrzebnych kompetencji na określony czas. W ramach contractingu możesz wynająć od firmy takiej jak Dynaminds dowolnego pracownika niezbędnego do realizacji projektu – programistę, analityka, kierownika projektu czy grafika.

Kluczowe różnice pomiędzy contractingiem, a samodzielnym zatrudnieniem personelu

  • Rozliczanie – otrzymujesz jedną fakturę miesięcznie za cały zespół.
  • Odpowiedzialność formalna za pracowników – pełna odpowiedzialność za rozliczanie pracowników, ubezpieczenie, urlopy, itd… leży po stronie firmy, która dostarczyła zespół.
  • Koszty – płacisz za rzeczywiście przepracowane przez kontraktorów dni; w przypadku urlopu lub L4 ryzyko jest po stronie firmy, która dostarczyła danego kontraktora.
  • Elastyczność – w każdej chwili możesz zwiększyć lub powiększyć zespół.

Dlaczego contracting to przyszłość projektów ICT?

Ze względu na panujący deficyt (w chwili obecnej w Polsce brakuje około 50 000 specjalistów) firmom coraz trudniej jest bezpośrednio zatrudnić specjalistów IT. Ponadto wiele firm nie potrzebuje pracowników na stałe, a jedynie na okres realizacji projektu. Tutaj pojawia się pole do współpracy z firmami outsourcingu IT.

Firmy, które specjalizują się w dostarczaniu pracowników / kontraktorów z jednej strony posiadają potężne bazy danych kontraktorów, dzięki czemu szybko są w stanie reagować na potrzeby swoich klientów. Z drugiej strony, jeśli bazy danych okażą się niewystarczające, firmy te w swoich strukturach mają wyspecjalizowane zespoły rekrutacyjne, które szybko potrafią wyszukiwać i dostarczać niezbędnych kandydatów.

Podsumowując, contracting ICT jest przyszłością tej branży nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wynika to ze zmniejszenia ryzyka, kosztów oraz czasu niezbędnego do samodzielnego zatrudnienia zespołu.